پایگاه اطلاع رسانی حماسه سیاسی

ویژه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

آخرین اخبار انتخابات ، کاندیداهای احتمالی ، اخبار کاندیداها ، قوانین و اطلاعیه ها و ....

کاری از تیم طراحی و مدیریت سایت انتخابات مجلس نهم


جهت ورود به سایت روی لینک زیر کلیک کنید...

www.hamasenews.irبستن


 1 آبان 1396

03:35 - 10 / 12 / 1390 6350 بازدید ارسال به دوستان این صفحه را به اشتراک بگذارید
جدیدترین تحلیل انتخاباتی از حوزه های انتخاباتی مازندران   
 

گروه سیاسی بشیر : مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی دوره نهم مجلس شورای اسلامی در 9 حوزه انتخابیه استان مازندران از چهارم اسفندماه سالجاری آغاز شد و یک هفته ادامه خواهد داشت. تاکنون داوطلبان نمایندگی مجلس بصورت غیررسمی و از طریق ارتباطات چهره به چهره و با حضور در محافل، مجالس و مجامع خصوصی، عمومی و اختصاصی نسبت به تبلیغ خود از طریق گفت و گو، مذاکره، دیدار و طرح دیدگاهها و نقطه نظرات خویش اقدام می کردند. در این میان برخی از کاندیداها با حضور در جمع اصحاب رسانه و ظاهر شدن در صفحات اصلی یا داخلی، صفحات کاغذی و یا الکترونیکی رسانه های گروهی، چهره خبری می شدند و در مقام کارشناس یا صاحب نظر و تحلیل گر، خود را در معرض ارزیابی، قضاوت و داوری افکار عمومی قرار می دادند. مرحله چهارم و نهایی رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان مازندران هنوز باقی مانده است و شورای نگهبان بعنوان آخرین و در واقع تعیین کننده صلاحیت ها باید نظر رسمی و قطعی خویش را پیرامون تایید یا رد صلاحیت کاندیداها تا دوم اسفند به وزارت کشور اعلام کند. هر چند در پاره ای از ادوار این شورا موضوع رسیدگی به صلاحیت ها را در یکی دو روز به زمان انتخابات و اخذ رأی نیز منتهی می کرد با این حال آخرین وضعیت انتخابات مجلس نهم و آرایش و ترکیب سیاسی نیروهای حاضر در آوردگاه این دوره انتخابات در 9 حوزه انتخابیه را می توان از قرائن، شواهد و یافته های موجود به عبارت زیر تفسیر، تعبیر و تأویل کرد.

1 – حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس آباد:
غربی ترین نقطه جغرافیایی استان مازندران که در همسایگی شرق گیلان قرار دارد، رقابت ها جدی و تعیین کننده است. در این حوزه چهره های شاخص و اثرگذاری چون غلامرضا مشایخی (فرماندار سابق تنکابن و کاندیدای مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایان)، حجتی نیا (فرمانده سابق سپاه رامسر) و شمس الدین شریعت نژاد (معاون سابق سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور و مدیرعامل فعلی یکی از شرکت های وابسته به جهاد کشاورزی در مرکز استان) از رقبای جدی و مهم می باشند. از آنجایی که جعفرقلی راهب، نماینده دوره های سابق نیز در این دوره نام نویسی نکرده است و فخرالدین صابری نیز از نمایندگان دوره  ششم نیز داوطلب  نشده است، بنابراین رقابت ها در این دوره انتخابات را باید میان کاندیداهای منسوب به جریان اصولگریان دانست. مشایخی، حجتی نیا و شریعت نژاد از کاندیداهای جدی و نزدیک به هم می باشند که باید یک نفر از آنان در روز دوازده اسفند اعتماد مردم منطقه را متوجه خود کنند.  علی نیک کار، مجید اصلاحی، احمدعلی علی نژاد، محمدباقر رجبی و محمد رسول سام خانیانی نیز در این حوزه فعالیت دارند. در این حوزه چهره شاخص و مطرح از جریان اصلاح طلبی وجود ندارد. اگر چه فردی به نام علی پور آهنگرثانی وجود دارد که به جریان فکری مستقل نزدیک تر است.

2 – حوزه اتنخابیه نوشهر و چالوس:
در این حوزه شاهد تنوع و تعدد و تکثر کاندیداهای انتخاباتی هستیم. انوشیروان محسنی بندپی نماینده فعلی مردم منطقه در مجلس هشتم که سابقه سه دوره نمایندگی مجلس را با خود دارد، از شانس بالایی برای کسب رأی اعتماد برخوردار است. اگر چه در این حوزه رقبایی چون قاسم احمدی لاشکی و عبدالغفار آل حبیب را با خود دارد، آل حبیب یکی از روحانیون سنتی و مورد حمایت جریان اصولگرایان سنتی است و از نامزدهای مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایان است. محسنی بندپی یکی از نامزدهای مستقل وارد صحنه شده است. قاسم احمدی فرماندار اسبق چالوس نیز که رقیب اصلی محسنی در دوره هشتم بود نیز بصورت مستقل در این دوره انتخابات شرکت کرد. در این حوزه انتخابیه علاوه بر این چهره های شاخص، افرادی چون محسن سام دلیری، شهاب لهراسبی، وجیهه دیوسالار، سیدرفیع کاظمی، فرهمند بهشتی پور، حسن محمدپور و کاوه جوادی نیز وارد عرصه رقابت ها شده اند و در انتخابات حضور دارند. اما رقابت اصلی بین محسنی، احمدی و آل حبیب می باشد.

3 – حوزه انتخابیه نور و محمودآباد:
احمد ناطق نوری غیر از دوره دوم مجلس شورای اسلامی که فردی روحانی به نام حسینی نژاد توانسته بود به عنوان نماینده منطقه در مجلس انتخاب شود، تاکنون هفت دوره متوالی را در مجلس حضور دارد. میاندوره ای اول، دوره های سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم از جمله ادواری است که احمد ناطق نوری در پارلمان پس از انقلاب حضور دارد. قابلیت ها و تکنیک های فردی و شخصیتی ناطق نوری به گونه ای است که قادر به جلب آراء حداقلی یک چهارم از آراء مأخوذه هر دوره مجلس را داراست و از همین رو است که خیلی ها هنوز بر این باورند که سند نمایندگی مجلس در نور و محمودآباد به نام ناطق نوری زده شده است. اما این بار اصولگرایان و جریان موسوم به جبهه متحد اصولگرایی، احمد ناطق نوری را حمایت نکردند و او به عنوان کاندیدای مستقل وارد صحنه شده است. هنگام نام نویسی 74 سال سن داشت اگر سن او بیش از 75 سال بود نمی توانست وارد صحنه شود و به این ترتیب چه او در دوره نهم انتخاب شود و یا برگزیده نگردد آخرین بخت او برای حضور در پارلمان است. ناطق نوری، رقیب قدرتمند، ذی نفوذ، شاخص و سرشناسی چون عبدالوحید فیاضی را دارد. فیاضی که در دولت اول محمود احمدی نژاد، مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری مازندران بود مدتی بعد به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش مازندران برگزیده شد. او در بین بخش هایی از مردم نور، محمودآباد و چمستان، از نفوذ و طرفداری زیادی برخوردار است و اصولگرایان منطقه هم دست به دست هم داده اند تا کرسی نمایندگی این دوره مجلس به عبدالوحید فیاضی برسد و ناطق نتواند در روز 12 اسفند مجدداً کرسی مجلس را تصاحب کند. اگر چه پاره ای از سیاسیون معتقدند که احمد ناطق نوری با زیرکی و به خاطر هفت دوره تجربه نمایندگی قادر خواهد بود که آراء اکثریت منطقه نور و محمودآباد را متوجه خود کند. این پرسش نزد افکار عمومی منطقه وجود دارد که آیا فیاضی می تواند کار نیمه کاره میرقربان طاهایی و جواد اسماعیلی را در انتخابات 12 اسفند تمام کند و جای ناطق نوری در بهارستان نهم بنشیند؟ البته در این حوزه اصلاح طلبان، کاندیدای شاخص و مطرحی ندارند اگر چه در این حوزه افرادی چون عین الله فرامرز، محمد شفیعی، سیدیعقوب حسینی، عباس یزدانی و سیدتقی حسینی نیز خود را برای ورود به مجلس آماده کرده اند.

4 – حوزه انتخابیه آمل و لاریجان:
شهرستان طایفه ای، قبیله ای، و ناحیه گرایی چون آمل و لاریجان که مناسبت ها و مراودات ها و پیوندهای  اینچنینی تشکیل می دهند نباید از منظر سیاسی تمام تحلیل کرد و به موضوعات و مسائل اجتماعی نظری افکند. در ادوار گذشته مجلس نیز، طایفه بندی و نگاههای قومی و قبیله ای تعیین کننده بوده است. علی ایحال در این دوره انتخابات عزت الله یوسفیان ملا همچنان نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی است و او می خواهد تجربه دوره سوم حضور خود را در مجلس تکرار کند. علاوه بر او رقبایی دیگر از جمله رضا حاجی پور نفر دوم رقابت های دوره هشتم نیز کاندیدا شده است. حاجی پور در دولت احمدی نژاد مسوولیت در یکی از وزارت خانه های سیاسی را داشت. علاوه بر او عنایت الله تورنگ نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی نیز خود را نامزد نمایندگی مجلس کرده است. تورنگ پیش از این، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بوده است. اما جبهه متحد اصولگرایی، از نامزدی رضا حاجی پور حمایت کرده است. به این ترتیب یوسفیان را می توان جزو کاندیداهای جریان مستقل نزدیک به راست حساب آورد و شانس او برای انتخاب در این دوره کم نیست. و بعد از او حاجی پور و تورنگ وجود دارند. در این حوزه افرادی دیگر از قبیل مصطفی رئیس بهان و علی میرزایی نیز برای رقابت ها اعلام آمادگی کرده اند.

5 – حوزه انتخابیه بابل و بندپی:
حوزه ای که با نام رد و تایید صلاحیت ها رقم خورده است. سیاسی ترین حوزه انتخابیه جایی که عناصر پرنفوذ و قدرتمندی چون نهاد روحانیت و برخی از کانونهای قدرت، نقش آفرینی جدی دارند. علی کریمی فیروزجایی و محسن نریمان دو نماینده مردم بابل و بندپی در مجلس هشتم اگر چه از دو طیف و تفکر جداگانه سیاسی و فکری بوده اند اما در ارتباطات با هم بودند و تفرق و تشتت کلامی یا تریبونی اندکی داشتند اما این بار نریمان بنابه دلایلی نامزد نشد و علی کریمی فیروزجایی همکار او نامزد مجلس شد. و در آخرین مرحله رد صلاحیت رقیبان سیاسی کریمی او را به همراهی و حمایت از دولت متهم می کردند و حتی طیف های از سیاسیون داخلی شهر که پایگاه مذهبی و دینی نسبتاً قوی دارند به مخالفت علنی با او برخاستند. اما کریمی در مرحله اول و دوم رسیدگی به صلاحیت ها تایید شد تا اینکه در مرحله سوم از سوی هیات مر کزی نظارت رد صلاحیت شد. دلایل رد صلاحیت برای او شاید به خاطر نزدیکی به حلقه حامیان دولت دانست اما کریمی این اتهامات را رد کرد با این حال او از گردنه رقابت ها حذف شد از سوی دیگر حسین نیازآذری که در مرحله اول رسیدگی به صلاحیت های تایید شده بود در مراحل دوم و سوم به دلیل آنچه که مخالفین سیاسی برای او نوشته بودند و طرح کردند، تایید نشد دلایلی که خود کاندیدا آنها را قانع کننده و منصفانه نمی داند. رقابت کریمی و نیاز به قدری بود که در برخی از امور به منازعات و مجادلات نزدیک می شد. چنانچه در آن سوی حسن فاطمی یکی دیگر از کاندیداهای مستقل و منتقد دولت نیز رد صلاحیت شد. با این حال جبهه متحد به اصولگرایان از نامزدی علی اکبر ناصری زاده و عابدین مومنی حمایت کردند. با آمدن نیازآذری، حسن فاطمی به انتخابات ، بخت و اقبال با ناصری زاده و مومنی خواهد بود که جای کریمی و نریمان را در مجلس نهم پر کنند. با بازگشت نیازآذری رقابت سخت و تعیین کننده و نفس گیری متوجه آنان خواهد بود و احتمال دارد که جریان امور به سمت و سویی پیش رود که موجب پدیده های انتخاباتی شود در این دوره از انتخابات اصلاح طلبان کاندیدایی در بابل و بندپی ندارند. اما برخی از جریان معتدل اصلاح طلب و مستقل ها از کاندیداتوری حسین نیازآذری حمایت می کنند و طرفداران عده ای از کریمی به سمت و سوی عابدین مومنی رفته اند و ترجیح می دهند به جای ناصری به مومنی رأی دهند. مومنی از چهره های دانشگاهی است. در این حوزه علاوه بر این چهره های شاخص، افرادی چون محمود محمدرضا پور، محمد خورشیدی، چنگیز قربان زاده، سیدعیسی حسینی، عباس تیموری، علیرضا آقاگل زاده و شمسعلی هادی زاده معلم نیز حضور دارند. رقابت های اصلی بین نیازآذری، مومنی، ناصری، معلم و آقا گل زاده می باشد.

6 – حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار:
در این حوزه انتخابیه کمترین تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس نهم نام نویسی کرده اند یعنی مردمان منطقه باید از میان سه نفر به یک تن رأی دهند تا تکلیف کرسی سبز بهارستان نهم از این حوزه ساحلی مشخص شود. مقداد نجف نژاد سماکوش محله که اصالتاً از اهالی بندپی شرقی بابل و از فرماندهان سپاه بابلسر بود نفوذ زیادی در شهرستان بابلسر دارد. او در مجلس دوره های چهارم، پنجم، ششم و هشتم حضور دارد و برای دوره نهم هم اعلام آمادگی کرده است. اما این بار رقیب قدرتمند و با نفوذی چون ولی الله نانواکناری دارد که از اهالی فریدونکنار و از فرماندهان دوران دفاع مقدس است. نیامدن حجت الله روحی و قلی پور از کاندیداهای سرشناس دوره گذشته، کمک زیادی به پیروزی کاندیدای مورد حمایت فریدونکناری ها خواهد کرد چرا که رقابت در این حوزه بیشتر به سمت و سوی دو قطب فریدونکنار و بابلسر است و در این میان آراء بهنمیر تعیین کننده خواهد بود اگر چه حوزه نفوذ و طرفداران سنتی نجف نژاد را نیز نباید دست کم گرفت ولی برخی از شواهد و قرائن حاکی از موفقیت احتمالی ولی الله نانواکناری در این حوزه خواهد بود. او بصورت مستقل وارد رقابت ها شد اما مقداد نجف نژاد کاندیدای مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایان است. در این حوزه فردی به نام رجبعلی علیزاده نیز خود را داوطلب نمایندگی مجلس کرده است.

7 – حوزه انتخابیه بهشهر، نکا، گلوگاه و رستمکلا:
در شرقی ترین حوزه انتخابیه استان مازندران که در همسایگی استان گلستان قرار دارد، رقابت ها بیشتر ناحیه ای و محله ای است. در این دوره از انتخابات صلاحیت 9 نفر از کاندیداها مورد تایید قرار گرفت. جریان موسوم به اصولگرایان نیز چند پاره شدند جریان روحانی سیاسی نکا از کاندیداتوری محمد جمشیدی اردشیری و جریان سیاسی روحانی بهشهر از نامزدی احمدعلی مقیمی حمایت می کند. جمشیدی از منسوبین خانوادگی جریان سیاسی روحانی شهرستان نکا است و اما این بار بهشهری ها عزم خود را جزم کرده اند تا به کاندیدای بهشهری رأی دهند در مقابل نکایی ها نیز اصرار بر رأی دادن به کاندیدای نکایی خود دارند. علاوه بر جمشیدی که فرزند نماینده سابق مردم بهشهر و نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی است، در این حوزه علی دست باز دامغانی الاصل و از اهالی اطرب نکا که مدتی رئیس تربیت بدنی نکا و فرماندار جویبار و از مدیران شهرداری تهران بود نیز بعنوان کاندیدای جریان نزدیک به اصلاح طلبان مستقل و معتدل وارد کارزار شده است. این در حالی است که مجدالدین صادقی گلوردی نیز از کاندیداهای نزدیک به طیف اصلاح طلب مستقل می باشد با این حال احمدعلی مقیمی نفوذ خود را در منطقه از دست نداده است چه آنکه بخشی از نیروهای سیاسی موسوم به اصولگرایان از نامزدی او حمایت می کنند و چهار سال حضور او در مجلس این امکان و فرصت را به او داده است تا زمینه های حمایت مردمی خود را حفظ کرده باشد. از طرف دیگر در این حوزه نباید از فعالیت انتخاباتی چهره شاخص دیگر که از خطه گلوگاه است، غافل بود. علی اصغر شفیعی خورشیدی یکی از کاندیداهای فعال و شاخص و مطرح این حوزه انتخابیه است که در انتخابات مجلس گذشته از حوزه انتخابیه کرج حدود 40 هزار رأی آورده بود. او در طی حضورش در صحنه انتخابات توانسته است نظر افکار عمومی را به خود جلب کند و بنابراین از شانس بالایی برای پیروزی در این دوره رقابت ها برخوردار است. به این ترتیب احمدعلی مقیمی، محمد جمشیدی، علی اصغر شفیعی و علی دست باز را می توان از جمله کاندیداهای شاخص و مطرح و جدی این دوره انتخابات دانست که برای راه یابی به مجلس، اقبال و بخت بلندی دارند. در کنار این افراد چهره های دیگری چون ملیحه باقری، سیده بی بی فاطمه هاشمی نژاد اشرفی، محمد کاظم اسدیان کوهستانی و عبدالرحیم نیک خواه نیز خود را برای ورود به مجلس نهم آماده کرده اند و در رقابت ها شرکت جستند.

8 – حوزه انتخابیه قائم شهر، سوادکوه و جویبار:
در این حوزه که بیشتر صبغه اجتماعی و سیاسی دارد، بیشترین داوطلب را به خود اختصاص داده است. به این ترتیب 18 نفر داوطلب نمایندگی مجلس نهم شدند که رتبه اول را در کل استان مازندران داراست. هر دو نماینده سابق مجلس یعنی عزت الله اکبری تالارپشتی و سیدعلی ادیانی راد نامزد اتنخابات شدند و علاوه بر آن برخی از داوطلبان ادوار گذشته نیز وارد صحنه شدند. محمداسماعیل ابراهیم زاده که در دوره گذشته نامزد شده بود این بار نیز کاندیدا شد اما از سد شورای نگهبان نتوانست عبور کند و از گردونه رقابت ها حذف شد، چهره ای که شانس زیادی برای انتخاب شدن داشت. ولی رعیت نماینده ادوار گذشته نیز بنابه دلایلی کاندیدا نشده همینطور غلامرضا گرزین. در این دوره چهره های جدیدی وارد صحنه شدند کمال علیپور، سیدهادی حسینی و دو چهره ای که یکی از آنها (سیدهای حسینی) برای بار اول وارد صحنه شد و امید زیادی برای انتخاب شدن خود را دارد. قربانعلی نعمت زاده نماینده مجلس هفتم نیز وارد صحنه رقابت ها شد او با تاخیر زیادی خود را نامزد نمایندگی مجلس کرد. سیدعلی ادیانی راد و قربان علی نعمت زاده از کاندیداهای مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایی هستند. اکبری و ادیانی امیدوار به کسب رأی خود در این دوره هستند. در حال حاضر تعداد کاندیداهای منسوب به ناحیه سوادکوه پرتعداد هستند. مهدی و جواد سوادکوهی (دو برادر از یک خانواده)، سیدمحمد سمیعی کاشی، سیدعلی ادیانی راد (لفور سوادکوه)، سیدهادی حسینی (شیرگاه)، ابراهیم بوداغی (پل سفید)، رضاعلی رضایی مالیده (پل سفید)، میکاییل فرج پور کردآسیایی (پل سفید)، ابراهیم بوداغی (پل سفید) را باید کاندیداهای متنوع و متکثر از ناحیه سوادکوه دانست. برخی از کاندیداهای دیگر متعلق به حوزه جویبار و قائم شهر می باشند. افرادی چون سیدمحمد باقر قاسمی اسماعیل کلایی (جویبار)، رسول یحیی زاده ملک خیلی (قائم شهر)، عزت الله اکبری تالارپشتی (قائم شهر)، منوچهر صادقی قادیکلایی (قائم شهر)، عباس احمدی قزوینی (قائم شهر)، قربان علی نعمت زاده قراخیلی (قائم شهر)، کمال علیپور خنکداری (از اهالی شهرودکلا قائم شهر) و نادر مختاری افراکتی (قائم شهر). اگر چه چهره های شاخص کاندیداهای سوادکوهی را باید افرادی چون سیدعلی ادیانی راد، سیدهادی حسینی، سیدمحمد سمیعی، ابراهیم بوداغی و میکاییل فرج پور عنوان کرد. رقابت در این حوزه بسیار سخت، تنگ، نزدیک و فشرده است و بافت های قبیله ای، ناحیه ای و طایفه ای بی تاثیر در انتخاب مردم نخواهد بود. با این حال موقعیت شهرستان کارگری قائم شهر و سوادکوه نقش تشکل های کارگری، کارفرمایی و صنفی را نباید نادیده گرفت. اصلاح طلبان در این حوزه کاندیدای شاخص ندارند اگر چه برخی از کاندیداهای متمایل به جریان اصلاح طلبی مستقل یا معتدل هستند اما شناسنامه دار حرکت نمی کنند. به نظر می رسد که شانس پیروزی سیدهادی حسینی، عزت الله اکبری، کمال علیپور، سیدعلی ادیانی راد، منوچهر صادقی و قربانعلی نعمت زاده بیشتر از سایرین باشد.

9 – حوزه انتخابیه ساری و میاندرود:
در مرکز استان مازندران دوازده نفر کاندیدا شدند که در مقایسه با دوره های گذشته تعداد کمتری را نشان می دهد. هر دو نماینده فعلی در مجلس هشتم (علی اصغر یوسف نژاد و سیدرمضان شجاعی کیاسری) کاندیدا شدند. این دو در دوره هشتم به ترتیب اول و دوم شدند و روحی در مقام سوم قرار گرفت. در این دوره به نظر می رسد با توجه به عملکرد مطلوب و معتدل علی اصغر یوسف نژاد در صحن مجلس و در حوزه تقنین و نظارت بر حسن اجرای قوانین، او از شانس بالایی برای انتخاب دوباره برخوردار است. نگاهی به عملکرد او در مجلس نشان می دهد که در مقام تذکر و نطق و سخنرانی بررسی طرح ها و لوایح، حضوری فعال، موفق و کارشناسی داشته است. او از انتخابات مجلس چهارم به این ترتیب داوطلب نمایندگی شده بود. تجربه دو دوره حضور در مجلس (پنجم و هشتم) به او کمک می کند که این بار اعتماد مردم مرکز استان و شهرستان تازه تاسیس میاندرود را کسب کند که خود از اهالی میاندرود است. یوسف نژاد در تمام صحنه ها و عرصه ها حضوری فعال دارد و حرف برای گفتن دارد. شجاعي رقیب او که همکار فعلی او در مجلس هشتم است نیز توانسته بود در غیبت کاندیداهای شاخص دوره هشتم (حسین زادگان و عشوری) وارد مجلس شود. او از نمایندگان نزدیک به دولت نهم و دهم است که در انتصاب مسوولین بی تاثیر نبوده است و توانسته است بصورت غیرمستقیم در انتصابات به دولت مشاوره بدهد. برخی از عملکرد او در این حوزه انتقاد دارند اما شجاعی امتیاز مهم دیگری دارد او تنها نامزد چهاردانگه ای است. بخش چهاردانگه جمعیت قابل توجهی را در جنوب شهر ساری، بخش مرکزی، بخش رودپی، کلیجان رستاق و حتی میاندرود دارد و یکی از رقبای چهاردانگه ای اش به نام نادعلی رمضانپور تلوکلایی نتوانست از سد شورای نگهبان عبور کند. به این ترتیب چنانچه چهاردانگه ای تمام و کمال روی او اجماع کنند، بخت انتخاب مجدد با سیدرمضان شجاعی کیاسری خواهد بود. اگر چه شجاعی از ظرفیت رسانه های گروهی و برخی از نهادهای مردم نهاد چون تشکل های ورزشی و کارگری هم سود می برد و برخی از شوراها و دهیاری ها را با خود دارد اما ریزش هایی هم اطراف او وجود دارد که مایه نگرانی اش است. شاید یکی از پرسش های مهم رأی دهندگان به او امضاء طرح حقوق مادام العمر نمایندگان باشد طرحی که پس گرفته شد و او هم از این اقدامش عقب نشینی کرد.
ابوالقاسم روحی سرخکلایی را که دوستان و حامیانش - حاج آقا -  می خوانند و در تبلیغات انتخاباتی از او به عنوان دکتر روحی – حقوقدان و طبیب دردآشنا – می شناسند نیز توانسته بود از مجلس پنجم و مجلس هفتم در خانه ملت قرار گیرد. او همواره از رأی قابل توجهی برخوردار است و بیش از 30 هزار رأی بعنوان رأی پایه ای او وجود دارد. بخش هایی از جامعه ورزشکار، اصناف و بازار، قضات و محرومین، روستاهای میاندرود و بخش مرکزی و دهستان اسفیورد شوراب و جاده دریا پایگاه رأی مردمی حاجی روحی است. در غیبت احمد (مجید) حسین زادگان و نادعلی رمضان پور، روحی امیدوار است که تجربه حادثه مجلس پنجم یا مجلس هفتم برای او تکرار شود اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که قالب کاندیداها به سمت روستاها گسیل شده اند و به نظر می رسد که بخش هایی از جامعه شهری در این دوره میل به حضور را بصورت غریزی یا یک واکنش سیاسی نداشته باشند. علی ایحال روحی از شانس مناسبی برای انتخاب شدن دوباره برخوردار است و می توان او را در فهرست نفر دوم و یا اندکی تسامح در ردیف سوم قرار داشت. اما محمد دامادی، فرزند مرحوم عزت الله دامادی نماینده سابق در ادوار مجلس سوم و چهارم که عضو شورای اسلامی شهر ساری در دور سوم بعنوان نفر دوم بود امیدوار است که رأی حامیان و یاران پدر را متوجه خود کند. او همچنین به رأی دودانگه ای ها و بخش هایی از نیروهای سوادکوهی مقیم شهرستان ساری و میاندرود امید زیادی دارد. مزیت دیگر دامادی؛ جوانگرایی او است که می تواند در رأی آوری و جلب رأی اولی ها کمک زیادی کند. دامادی بعنوان یک چهره جدید و جوان، امیدواری زیادی برای انتخاب شدن را داراست. برخی از تحلیل گران بر این اعتقاد هستند که دامادی می تواند در کنار نماینده اول قرار گیرد و تجربه یک دوره حضور در شورای اسلامی شهر ساری را این بار در مجلس نهم تکرار نماید. اگر چه در خیل دودانگه ای ها برخی از کاندیداهای دیگر حضور دارند از جمله علی اکبر خورشیدی و اسماعیل یزدانی که براي خود حساب جداگانه اي باز كرده و يكي بعنوان مهندس و ديگري بعنوان دكتر از جايگاه خوبي در بين مهندسان و دانشگاهيان برخوردارند. این سه نفر می توانند بخشهاي مهمي از آراي دودانگه ای هاي ساكن روستا و شهر را به نام خود رقم بزنند. منصور علی (محسن زارعی) از فرماندهان و مسوولان سابق سپاه و جبهه و جنگ و کاندیدای مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایان و جبهه پایداری انقلاب اسلامی را می توان نماد راست انقلابی در مرکز استان تلقی کرد که تاکید زیادی روی گفتمان اصولگرایی دارد. او پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت نهم – با حکم ابوطالب شفقت مدیرکل ارزیابی و رسیدگی به شکایات استانداری و مشاور استاندار شد و پس از کش و قوس ها و گمانه زنی های مختلف سرانجام به عنوان فرماندار ساری جایگزین احمد (مجید) حسین زادگان شد. او در فرمانداری ساری، بصورت رسمی و اداری رفتار می کرد اما این روزها خیلی راحت و صمیمی با مردم شده است و از فاصله دور به سمت مردم می آید این تغییر رویکرد را باید تاکتیک انتخاباتی دانست. زارعی توانسته است به لطف حضور چند ساله در فرمانداری ارتباطاتی را با دهیاری ها و شوراهای اسلامی بخش و روستاها و برخی از اصناف برقرار کند. ضمن آنکه بخش هایی از نیروهای جبهه و جنگ و ایثار و مقاومت پشت سر او هستند و می خواهند در قالب گفتمان اصولگرایی او را روانه مجلس کنند. او از اهالی خطه میاندرود و روستای پر حرف و حدیث کیاپی است. روستایی که زیاد بر زبان ها است و حتی مدتی روی آنتن خبرگزاری های خارجی هم رفت. به این ترتیب زارعی اولا به رأی هم محلي هاي كياپي خود و در ثانی به رأی متحدان اصولگرایی خود امیدوار است تا بتواند بعنوان دو نفر اصلی روانه مجلس نهم شود، امری که با سختی همراه خواهد بود. چرا که بخشی از افکار عمومی از عملکرد او در فرمانداری ساری رضایت کامل نداشتند و سیمای محرومیت در مناطق دودانگه و چهاردانگه گویای این نارضایتی است. اما در دیگر خط انتخابات نهم در مجلس شورای اسلامی (حوزه انتخابیه ساری) کاندیداهایی چون اسماعیل یزدانی پرائی بعنوان یکی از چهره های دانشگاهی متمایل به طیف اصولگرایان وجود دارد که امیدوار به رأی دانشگاهیان و همینطور دودانگه ای ها است. علی اکبر خورشیدی که مدتی مسوولیت شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران را به عهده داشت و از خطه دودانگه است نیز امیدوار به رأی روستاییان ساری و میاندرود دارد که کارنامه او را در حوزه آبرسانی موفق ارزیابی می کنند. در این حوزه انتخابیه افرادی چون شیخ محمد شفیعی تیلکی، سیدجمال علوی سنگ چشمه، حیدرعلی رمضانی و محمدباقر سورکی حضور دارند. از قرار مسموع سیدجمال علوی سنگ چشمه که اصالتاً چهاردانگه ای است به نفع یکی از نماینده های فعلی مردم ساری در مجلس شورای اسلامی انصراف داده است و برخی از تلاش های پشت پرده برای انصراف شفیعی تیلکی نیز در دست اقدام است تا به این ترتیب رأی چهاردانگه ای ها همچنان متوجه یک نفر باشد. جعفر قربان پور که تجربه کاندیداتوری در انتخابات شورای اسلامی شهر را نیز با خود در کارنامه سیاسی دارد نیز وارد رقابت ها شده است. قربان پور تنها است و او باید بداند که در ساری و مرکز استان، فعالیت سیاسی باید همراه با تشکیلات، بنیه و نفوذ گسترده ای باشد. اگر چه او در حوزه فرهنگ و آموزش و پرورش بعنوان یک کارشناس و مسوول خوب عمل کرده است، اما در حوزه سیاست و قانون گذاری باید به سمت جلب نیروهای پیشتر و جمع و جور کردن تشکیلات قوی تر و منسجم تر باشد. چنین به نظر می رسد که با پیش رفتن به زمان برگزاری انتخابات، شانس انتخاب علی اصغر یوسف نژاد، ابوالقاسم روحی، محمد دامادی، سیدرمضان شجاعی و منصور علی زارعی ار سایرین بیشتر خواهد بود. باید دید مردم ساری در روز جمعه دوازدهم اسفند نام کدام یک از گزینه ها و اسامی کاندیداها را بیشتر بر سر زبان ها جاری می کنند؟ آیا به چهره های جدید روی می آورند و یا اینکه به چهره های قدیمی و گذشته اعتماد دوباره می کنند یا اینکه تلفیق و ترکیبی از چهره های قدیمی و جدید را برمی گزینند؟ منتظر اتفاقات و حوادث روزهای بعد و حتی ساعات پایانی انتخابات باشید


نظرات کاربران :  

نام شما :

ایمیل :    

نظر شما :